Archbishop's Page Bishop's Page Retired Bishop's Page

 

His Eminence
RICARDO J. CARDINAL VIDAL, D.D.
Archbishop of Cebu
Archbishop's Residence, P.O. Box 52, 6000 Cebu City
Tels. (032)253-3382/254-0951   Fax (032)544-58
e-mail:  rcv@cebu.pworld.net.ph

PERSONAL

Birth: February 6, 1931
Place of Birth: Mogpog, Marinduque
Sacerdotal Ordination: March 17, 1956 St. Ferdinand Cathedral, Lucena City
Episcopal Ordination: November 30, 1971 St. Ferdinand Cathedral, Lucena City

EDUCATION

Schools Attended

  • Primary : Mogmog Elementary School

Seminary Studies

  • Minor : Most Holy Rosary Seminary, Sariaya, Quezon
  • Philosophy : Saint Francis de Sales Seminary, Lipa City
  • Theology : San Carlos Seminary, Makati City

Ordination

  • Deacon: September 24, 1955, by Bishop Alfredo Obviar of Lucena
  • Priesthood: March 17, 1956, by Bishop Alfredo Obviar
  • Bishop: November 30, 1971, by Archbishop Carmine Rocco, Apostolic Nuncio to the Philippines

Ecclesiastical Honors Received

  • Papal Chaplain, 1969

MINISTRIES

  • 1956-1957 - Assistant Parish Priest, Mogpog, Marinduque
    - Formator, Professor, Our Lady of Mt. Carmel Seminary, Lucena City
  • 1957-1965 - Professor, Spiritual Director, Major and Minor Seminaries, Diocese of Lucena
  • 1965-1971 - Rector, Our Lady of Mt. Carmel Seminary
  • 23 Sept. 1971 - Appointed Coadjutor Bishop of Malolos
  • 26 Aug 1973 - Appointed Archbishop of Lipa
  • 26 Aug 1981 - Appointed Coadjutor Archbishop of Cebu
    - Vicar General, Archdiocese of Cebu
    - Parish Priest, Cebu Metropolitan Cathedral
  • 18 Sept 1982 - Installed Archbishop of Cebu
  • 24 Apr 1985 - Elevated to the College of Cardinals
  • 1986-1987 - President, Catholic Bishops’ Conference of the Philippines
  • 1989 - Chairman, CBCP-Episcopal Commission on the Clergy
  • 1985-1994 - Convenor of the Standing Committee, Federation of Asian Bishops’ Confereces
  • 1983 - Delegate, Synod on Reconciliation
  • 1985 - Delegate, Extraordinary Synod
  • 1989-1994 - Member, Permanent Council of the Synod
  • 1989 - President Delegate, Synod on the Laity
  • 1991 - Delegate, Synod on Priests
  • 1994 - Delegate, Synod on Religious Life
  • Jan 2000-present - President, Pontificio Collegio Filippino

CURRENT POSITIONS IN THE ROMAN CURIA

  • Member, Congregation for the Evangelization of Peoples
  • Member, Congregation for Catholic Education
  • Member, Pontifical Council for Health Care Workers

AWARDS CONFERRED

  • 25 Oct 1985 - Doctor of Sacred Theology, Honoris Causa, University of Santo Tomas
  • 3 Apr 1990 : Doctor Human Letters, Honoris Causa, Manuel S. Enverga Foundation University, Lucena City
  • 27 Mar 1993 : Doctor of Human Letters, Honoris Causa, Ateneo de Manila University
  • 25 Aug 1995 : Doctor of Humanities, Honoris Causa, San Carlos University, Cebu City
  • 8 Dec 1998 : The Outstanding Filipino Award, Cultural Center of the Philippines, Manila
  • 11 Sept 2002 : Bailiff Grand Cross of Honor and Devotion of the Sovereign Order of Malta, Archbishop’s Chapel, Cebu City
  • July 2002 : Rizal Peace Award, University of Southern Philippines
     

HOMECBCP News |   BishopsJurisdictions  |  Commissions |
CBCP DocumentsContact CBCP | General Info